Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

PHU CORP-BUD

Zduńska Wola

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Docieplenie ścian zewnętrznych budynku metodą na nowoczesne budownictwo i termomodernizację obiektów już istniejących

Autor: PHU CORP-BUD, publikacja: 2015-03-09

Termomodernizacja obejmuje zmiany zarówno w systemach centralnego ogrzewania, stolarki i wentylacji budynku.

Działania te wiążą się ściśle z:

  • ociepleniem ścian zewnętrznych;
  • modernizacją systemów grzewczych;
  • wymianą okien i drzwi;
  • ocieplaniem poddaszy i stropów;
  • rozprowadzaniem odpowiedniej wentylacji.
Zdjęcie nr 1

Docieplenie budynku =ochrona środowiska, jest to przedsięwzięcie mające głównie na celu ograniczenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, jak i zapewnianie osobom eksploatującym obiekt, komfortowych warunków (przyjemnego chłodu) podczas letnich upałów. Oprócz w/w parametrów (przy odpowiednim wykonaniu) budynek zyskuje na wyglądzie i walorach estetycznych elewacji.

Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty:

  1. ocieplenie winno zapewnić odpowiednią izolacyjność obiektu (zwracamy uwagę na aktualne parametry i normy)
  2. dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych, są to:
    1. płyty styropianowe fasadowe;
    2. wełna mineralna fasadowe - twarda;
    3. inne towary: kleje, kołki, listwy startowe,kątowniki, siatka, podkład i tynk.
  3. wybór wykwalifikowanej ekipy do wykonania powierzonego frontu robót.

Zdarza się, że działania mamy warunkowane ze względu na ograniczenia określonym budżetem. Nie mniej jednak należy pamiętać, że materiał izolacyjny winien być dobrej jakości, przyklejany do ścian jest elementem mocowanym na stałe, od tego zależy między innymi jakość wykonania warstwy wierzchniej, a to ma wpływ na atrakcyjność wyglądu budynku jak i jego eksploatację. Koszty związane z realizacją tego rodzaju prac o wysokiej jakości i efektywności są znaczne dlatego, warto jest podejmować współpracę z osobami i firmami kompetentnymi, których efekty i jakość pracy znamy lub możemy zobaczyć.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym materiałem ociepleniowym ścian zewnętrznych jest styropian. Na rynku jest dostępnych wiele rodzai tego materiału od różnych producentów. Począwszy od białego poprzez nakrapiany po grafitowy. Płyty o krawędziach gładkich na zakładkę i frezowane. Wybór leży w Państwa gestii, sugerowałbym jedynie zwrócić uwagę na oznaczenie lambda- jest to współczynnik przewodzenia (im niższy tym lepsza izolacyjność materiałów).

Rozpoczęcie prac związanych z dociepleniem budynku:

ETAP 1

Zakładając, że prace w gruncie zostały należycie wykonane (tj. odpowiednia izolacja fundamentów, zabezpieczenie przed gryzoniami i przenikaniem wilgoci warstwy izolacyjnej) zaczynamy od montażu listwy startowej dopasowanej do grubości styropianu, która dzięki swojemu kształtowi pozwala na odprowadzenie wody z płaszczyzny ściany bez tworzenia się poniżej zacieków, zabezpiecza ona również dolną krawędź przed niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi i pozwala na wypoziomowanie wokół budynku. Płyty styropianowe wklejamy „na mijankę”, wykonując w narożnikach tzw. wiązanie. Bywa, że trafiają się płyty wygięte, wówczas płaszczyzny styropianu poddajemy obróbce ręcznej szlifując tarnikiem powstałe wybrzuszenia.

W przypadku budynków parterowych nie ma konieczności kołkowania, jednakże jest to niewielki koszt i na ogół dybluje się każdą płytę minimum w dwóch miejscach po wcześniejszym wywierceniu oraz wyżłobieniu otworu na kołek i zaślepieniu go krążkiem styropianowym (unikniemy w ten sposób uzewnętrznienia się miejsc dyblowania, które mogłyby być widoczne na powierzchni elewacji). Ewentualne szczeliny wypełniamy pianą, pamiętając przy tym o zachowaniu luki wentylacyjnej pod dachem. Na tym etapie wykonujemy również ewentualne boniowanie ze styropianu.

ETAP 2

Po wykonaniu obróbek wokół okien i drzwi, obsadzeniu w nich i na narożnikach kątowników perforowanych z siatką, możemy przystąpić do czynności związanej ze zbrojeniem powierzchni styropianu siatką z włókna szklanego. Musimy pamiętać o naciągnięciu jej z odpowiednim zakładem i ewentualna drugą warstwą w miejscach newralgicznych. W naszym przypadku wygląda to tak, że każdy pas siatki wtapiamy w klej łatami trapezowymi najpierw w pionie, po czym druga warstwa jest nakładana poziomo, minimalizuje to powstałe nierówności.

ETAP 3

Po wyschnięciu kleju poddajemy go ewentualnej obróbce finalnej (szlifując powierzchnie ścian papierem ściernym), po czym możemy przystąpić do gruntowania. Podkład staramy się dobrać zbliżony do koloru tynku pozwoli nam to uniknąć ewentualnych prześwitów i uzyskać głębię kolorów

Niektórzy inwestorzy rezygnują z ostatecznej wyprawki w postaci tynku strukturalnego i decydują się na  malowanie ścian. Należy jednak pamiętać, że na docieplonych powierzchniach występują naprężenia, które powodują pojawianie się mikropęknięć, a warstwa tynku ma za zadanie to zabezpieczyć i zamaskować.

Powyższe informacje dotyczące termomodernizacji przedstawiają Państwu tylko ogólny zarys w/w zagadnienia, decydując się na któryś z systemów, powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń producenta z uwzględnieniem optymalnych warunków pogodowych.

Mam nadzieję, iż zawarte w artykule informacje w jakimś stopniu przybliżyły Państwu tematykę dociepleń budynków i pomogły choć trochę w rozwianiu ewentualnych wątpliwości.



Opracowano:
Tomasz Jagieła
PHU Corp-Bud

Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 63 146 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: